nasze miasto - czyste miasto
segreguj, dbaj, żyj

eci - aby natura mogła być sobą

Sposoby segregacji

SPOSOBY SEGREGACJI ODPADÓW

Od momentu wprowadzenia tzw. „ustawy śmieciowej” mamy obowiązek segregować odpady. Dzielimy je na trzy rodzaje – odpady mieszane, odpady niebezpieczne oraz surowce wtórne. Te ostatnie możemy wyrzucać do wspólnego worka, lub podzielić na trzy kolejne kategorie: papier, plastik i metale oraz osobno szkło. Oczywiście im dokładniej podzielimy nasze śmieci, tym sprawniej poradzi sobie z nimi sortowania, a my przyczynimy się do szybszego obrotu surowców wtórnych. Tyle teorii. A jak w praktyce powinno wyglądać sortowanie śmieci? Zawsze należy zapoznać się z lokalnymi uchwałami rady gminy na ten temat. Poniżej znajdą Państwo jednak instrukcje z przykładami najczęściej stosowanymi rozwiązaniami.

  Surowce wtórne

 • Papier: Do tego worka/kontenera wyrzucamy: gazety, książki, zeszyty, czysty, suchy karton.

  NIE WYRZUCAMY: zdjęć, papieru woskowanego lub pokrytego folią, druków samokopiujących, kalki, tapet, papieru zanieczyszczonego – np. worki po cemencie.
 • Szkło: Wyrzucamy: butelki i słoiki (bez zakrętek!), szklane opakowania po kosmetykach, potłuczone szklanki.

  NIE WYRZUCAMY: termometrów, żarówek, świetlówek, szkła żaroodpornego oraz zbrojonego, ceramiki, talerzy, doniczek, luster, szyb samochodowych.

 • Plastik i metal: Wyrzucamy: plastikowe butelki (zgniecione, bez zakrętek), kartony i puszki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej i artykułach spożywczych, zakrętki butelek i słoików, kapsle, gąbki, folie i plastikowe torebki.

  NIE WYRZUCAMY: tworzyw piankowych, styropianu, strzykawek, opakowań po smarach, olejach, środkach chwastobójczych, puszek po sprayach.

 • Odpady mieszane:

  Do tego worka/kontenera wyrzucamy: resztki jedzenia, brudne (np. wytłuszczone) opakowania, odpady higieniczne, brudny papier. Czyli śmieci takie jak np.: skorupki jajek, papier po maśle, jednorazowe pieluchy, filtry do kawy wraz z zawartością, czy niedopałki papierosów

  Odpady niebezpieczne:

  Do tej kategorii należą wszystkie odpady, które wymagają specjalistycznej utylizacji, a są to: baterie, żarówki, leki, sprzęt elektroniczny gruz. Nie zawsze są one odbierane przez gminę, a więc sami musimy zanieść je do wskazanych punktów (często znajdują się one np. w supermarketach czy aptekach).

  Gabaryty:

  Osobną kategorię stanowią odpady wielkogabarytowe. Zaliczają się do nich m.in. meble. Są one odbierane z wyznaczonych miejsc i wywożone do zakładów przetwarzania odpadów.

wróć

pragniesz otrzymywać nowe informacje o wywozie śmieci?

zarejestruj się

przejdź do strony głównej
aby uzupełnić formularz
zobacz aktualności